Zajęcia w przedszkolu z oddziałami specjalnymi

marzec 9, 2018 Wyłączono przez admin

Przychodzi czas, kiedy rodzice dzieci w wieku przedszkolnym stoją przed wyborem placówki. Jest to bardzo istotna rzecz z punktu widzenia rozwoju naszego dziecka, dlatego też decyzja nie może być podjęta pochopnie. W poniższym artykule nieco informacji na temat zajęć, które prowadzi przedszkole z oddziałami specjalnymi.

dziecko niepełnosprawne

Surdoterapia

Ten rodzaj zajęć jest skierowany przede wszystkim do wszystkich najmłodszych, którzy mają problem ze słuchem. Dlatego też taka terapia ma przede wszystkim ułatwić dzieciom rozumienie komunikatów zarówno tych werbalnych, jak i niewerbalnych. Ma to również pomóc w prawidłowej interpretacji.

Tyfloterapia

Z kolei tyfloterapia skierowana jest dla dzieci, które są niewidzące lub niedowidzące. Dzięki tyfloterapii dzieci nabędą umiejętności orientacji w bliższym oraz dalszym otoczeniu, a także rozpoznawania struktur czy faktur oraz przedmiotów i ich właściwości. Terapia ma również na celu poprawienie pamięci wzrokowej, ale także pobudzanie do patrzenia.

dogoterapia

Dogoterapia

Jak można się domyślać, dogoterapia to zajęcia z udziałem wyszkolonego psa. Dogoterapia bardzo dobrze sprawdza się do ćwiczeń rehabilitacyjnych, które są niejako ukryte, dzięki zabawie z psem. Dodatkowo ten rodzaj terapii ma nawiązać psychiczną więź z psem, co wpływa na przyspieszenie leczenia bądź na łatwiejsze przejście choroby. Najczęściej do dogoterapii zaangażowane są psy rasy golden retriver czy labrador retriver, które są bardzo łagodne, a ponadto – łatwe do wyszkolenia.

Nierzadko możemy spotkać się z dodatkowymi zajęciami w postaci między innymi kółka teatralnego. Na takich zajęciach dzieci mogą wczuć się w rolę aktora. Przygotowywane przedstawienia powinny być ciekawe dla najmłodszej widowni, która przeważnie będzie publicznością. Rodzice na pewno będą dumni z udziału w pierwszym przedstawieniu. Takie zajęcia nie są skierowane konkretnie do dzieci, które wymagają specjalnej opieki, ale do wszystkich. Warto podkreślić, że w przedszkole z oddziałami specjalnymi przyjmuje także dzieci zdrowe, które dzięki temu nabierają empatii.

Jeśli nasze dziecko cierpi na którąś z wyżej wymienionych dysfunkcji – warto posłać je do odpowiedniej placówki, gdzie pod opieką wykwalifikowanych nauczycieli czy terapeutów będzie brało udział w zajęciach, które pomogą w rehabilitacji.