Turfy piłkarskie. Wszystko co powinieneś o nich wiedzieć!

kwiecień 9, 2021 Wyłączono przez admin

Turfy to szczególnie wśród młodzieży bardzo często wybierany typ obuwia piłkarskiego. Swoja popularność zawdzięczają obecności Orlinków, na których prowadzonych jest wiele juniorskich rozgrywek. Co amatorzy piłki nożnej powinni wiedzieć o turfach piłkarskich?

Turfy to niegdyś zimowe buty piłkarskie

Kiedyś, gdy technologia nie pozwalała na podgrzewanie murawy a mało, które boisko było zadaszone, chcąc grać na twardy ubitym śniegu, sięgano po turfy. Idealnie radziły sobie nawet na bardzo zbitej i twardej nawierzchni. Dzisiaj jednak rola turfów jest nieco inna.

Turfy – król Orlika

Aktualnie niemal w każdej gminie, zarówno miejskiej, jak i wiejskiej, znajduje się Orlik. Te boiska charakteryzują się sztuczną murawą na nawierzchni bitumicznej. Z powodu charakterystyki tego podłoża nie możliwa jest gra w korkach – nieważne czy lanych czy wkrętach. Używanie nieodpowiedniego obuwia na tej murawie byłoby niebezpieczne.

Popularne modele turfów 

Wśród najpopularniejszych turfów zdecydowanie warto wyróżnić modele ze skarpetą – przykładowo model Nike Mercurial Superfly mający także kolekcję juniorską. Niezwykle popularne są także turfy Adidas – w tym te z kolekcji Predator. Jednymi z najpopularniejszych turfów w historii był model nadal cieszący się ogromną popularności – Adidas Copa.

Budowa

Szukając idealnych turfów dla siebie lub swojego dziecka, warto zdecydowanie rozważyć flagowe modele największych producentów, jednak w przypadku ograniczonego budżetu można przyjrzeć się także bardziej niszowym markom.

Podeszwa turfów

Turfy nie posiadają tradycyjnych korków w podeszwie, mają za to niewielkie wypustki o dużym zagęszczeniu. Dzięki temu biegając po sztucznej murawie nie ślizga się, ale też nie niszczy nawierzchni.