Nauka w przedszkolu z oddziałem specjalnym

luty 3, 2020 Wyłączono przez admin

Jakiś czas temu przedszkola integracyjne i te z oddziałami specjalnymi nie cieszyły się dużą sławą. Wielu rodziców podkreślało, że nie będzie zdrowego dziecka posyłać do placówek w których uczą się też dzieci niepełnosprawne. Obecnie ten pogląd bardzo się zmienił, rodzice są bardziej wyrozumiali, tolerancyjni. Coraz więcej rodziców przekonuje się o tym, że nauka dzieci chorych ze zdrowymi i na odwrót nie jest niczym problematycznym.

Wykwalifikowani nauczyciele

Przedszkola z oddziałami specjalnymi zatrudniają nie tylko wychowawców ale dużą część zatrudnionych osób stanowią specjaliści. Nie brakuje tutaj pedagogów, logopedów, pedagogów specjalnych czy też psychologów. Można więc spodziewać się opieki naprawdę na wysokim poziomie. Trudno się temu dziwić w końcu przedszkola z oddziałami specjalnymi mierzą się z wieloma problemami swoich podopiecznych.

Wyrównywanie szans

Przedszkole co prawda nie jest jeszcze szkoła ale przygotowuje dziecko do podjęcia nauki szkolnej. W przedszkolach z oddziałami specjalnymi dzieci objęte są specjalnym programem nauczania. Każdy wychowawca i pedagog ma na oku swoich podopiecznych. Obserwuje to jak radzi sobie z przyswajaniem wiedzy i kontaktami między rówieśnikami. Wszystko po to aby w porę zareagować jeśli dojdzie do sytuacji, kiedy dziecko będzie miało problemy z nawiązywaniem kontaktów czy też przyswajaniem wiedzy. Jeśli jest to konieczne nauczyciele wraz ze współpracą z pedagogami prowadzą zajęcia kompensacyjne.

Nauczyciele mają swój plan nauczania jednak realizują go dopasowując go predyspozycji dziecka. Jeśli nauczyciel zauważy że dziecko ma problem z pojmowaniem, rozumiem czy przyswajaniem wiedzy wtedy też prowadzi dodatkowe zajęcia przeważnie kompensacyjne rewalidacyjne.

Zalety oddziału integracyjnego

Jak sama nazwa wskazuje jest przedszkole, które ma za zadanie integrować dzieci zdrowe i niepełnosprawne. Uczyć je wobec siebie szacunku, tolerancji i dobrych relacji. Dzieci zdrowe przebywające z niepełnosprawnymi uczą pomagać uczą się także otwartości na nowe znajomości. Przedszkola z oddziałami integracyjnymi sprawiają, że dziecko niepełnosprawne nie musi czuć się odrzucone czy wyalienowane może choć na chwilę zapomnieć o tym, że jest chore i nabrać większej pewności siebie.