NAUKA NIE MUSI BYĆ NUDNA!

marzec 7, 2018 Wyłączono przez Patryk

Pozytywny wpływ zabaw na rozwój twojego dziecka.

Każdy z nas był kiedyś dzieckiem i zapewne pamięta przynajmniej kilka gier ze swoich najmłodszych lat, „stary niedźwiedź mocno śpi”, „Mało nas do pieczenia chleba” czy też rozmaite gry edukacyjne (np. domino lub kółko i krzyżyk) lub planszowe – kto tego nie pamięta?

Ale czy kiedyś zastanawialiście się ile dzięki nim zyskaliśmy i w jakim stopniu wpłynęły na nasz rozwój?

Jak to mówią – ruch to zdrowie.

Spora część gier ruchowych odbywa się w grupach, gdzie nie tylko dzieci poprawiają swoją sprawność, ale także „pozbywają” się nadmiaru energii. Często takie zabawy zmuszają do współpracy i logicznego myślenia, wpływając pozytywnie zarówno na ciało jak i na umysł dziecka. Ponadto aktywność fizyczna ma duży wpływ na poprawny rozwój układu kostnego i mięśniowego dziecka, wpływa na stan układu odpornościowego oraz chroni przed otyłością.

Aspekt dydaktyczny zabawy.

Zabawom w przedszkolach często towarzyszą rozmaite piosenki, które mają pozytywny wpływ na pamięć naszego dziecka, a ponadto wzbogacają jego słownictwo. Jak już wspominałem, podczas gier wieloosobowych dzieciaki mają szansę nauczyć się współpracy, ale także zasmakować współzawodnictwa oraz rozwinąć swoje zdolności interpersonalne. Zabawy pomagają odkryć ukryte talenty dzieci oraz rozbudzają ich ciekawość – otwierając tym samym nowe możliwości.

Podczas gier dziecko dziecko uczy się radzenia sobie z porażką oraz zaznajamia się z faktem, że nie zawsze się wygrywa.

Gry i zabawy to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Dziecko będzie chętnie spędzać czas w taki sposób, nie zdając sobie sprawy jak ogromne korzyści temu towarzyszą.