Studia o profilu humanistycznym czy technicznym? Które najczęściej wybierają studenci?

maj 17, 2023 Wyłączono przez admin

Wybór studiów przeważnie podyktowany wieloma czynnikami. Do niektórych można zaliczyć chociażby zainteresowania i pasje, perspektywy zawodowe, preferencje osobiste. Coraz częściej studenci mają również na uwadze obecną sytuację na rynku pracy. Sprawdzają, analizują jakich specjalistów szukają pracodawcy. Z tego względu zaciera się nieco podział dotyczący profilowania studiów.

Jeszcze wiele pare lat temu można było powiedzieć że modne są studia o profilu humanistycznym, obecnie sytuacja bardzo się zmieniła. Studenci nie tyle kierują się pewnego rodzaju „modą” na studia ale tym na ile kierunek studiów jest przyszłościowy. Warto jednak podjąć temat dotyczący tego jakie kierunki/specjalności cieszą się obecnie największym zainteresowaniem studentów.

Popularne studia o profilu humanistycznym

Studia o profilu humanistycznym to w dużej mierze kierunki skupiające się na rozwoju umiejętności z zakresu języków obcych, kultury, sztuki i nauk społecznych. Te wybierają zazwyczaj osoby zainteresowane takimi dziedzinami jak: marketing, psychologia, filozofia, nauki o polityce czy języki obce. Bez wątpienia studia o profilu humanistycznym oferują całe mnóstwo możliwości zdobycia cennych umiejętności, a także przygotowują do pracy w wielu różnych zawodach.

Najczęściej wybierane kierunki studiów o profilu technicznym

Studia o profilu technicznym to kierunki skupiające się na rozwoju umiejętności technicznych, inżynierskich. Takie studia wybierają zazwyczaj osoby zainteresowane nauką i technologią, które chcą rozwijać się w dziedzinach takich jak, informatyka, elektronika. Na rynku pracy stale poszukiwani są specjaliści w branży technicznej. To sprawia, że warto rozważyć studia o profilu technicznym, zdobyć cenną wiedzę doświadczenie, by moc w przyszłości podjąć dobrze płatną pracę.

Jeśli mowa o studiach o profilu technicznym warto wymienić te które w roku akademickim 2022/2023 cieszyły się największą popularnością wśród studentów. Energetyka, zarządzanie i inżynieria produkcji, bezpieczeństwo wewnętrzne – te kierunki można zaliczyć do najczęściej wybieranych. Jedną z uczelni, która kształci studentów na tych i wielu innych kierunkach jest WSZOP (oferta studiów na stronie: https://wszop.edu.pl) – uczelnia z Katowic ciesząca się dużą popularnością wśród studentów.