Przygoda z muzyka klasyczną

Przygoda z muzyka klasyczną

lipiec 31, 2018 Wyłączono przez admin

Słuchanie muzyki klasycznej wymaga skupienia i ciszy. Wtedy dopiero można doceniać niuanse oraz wtopić się w dziwięk. Nie da się ukryć, że coraz trudniej o te dwie rzeczy we współczesnym świcie, kiedy nasz mózg jest ciągle atakowany tysiącami bodźców ze wszystkich stron. W kulturze popularnej muzyka klasyczna nieraz zostawała przetwarzana na różne sposoby, które nie wszystkim się podobały. Powstawały różnorodne aranżacje z motywami znanymi z klasyków, a kultura remiksu sięgała po nagrania klasyczne, aby wyciąć z niej sample. Nie da się ukryć, że odbiega to od przyjętych standardów. Muzyka klasyczna w swojej oryginalnej formie nadal ma bardzo wielu zwolenników, którzy w pełni potrafią docenić jej subtelność i magię.

muzyka klasyczna płyty

Definicja muzyki klasycznej

Określenie “muzyka klasyczna” często jest używane jako zamiennik do muzyki poważnej. W takim znaczeniu jej definicja obejmuje całokształt muzyki akademickiej, świeckiej oraz sakralnej tworzonej na przestrzeni obejmującej okres od XI do XXI wieku w kręgu kultury europejskiej (patrz wikipedia: ).
Nietrudno zauważyć, jak bardzo szerokie jest to określenie. Mówiąc o muzyce klasycznej można mieć także na myśli muzykę doby klasycyzmu tworzoną w okresie pomiędzy barokiem, a romantyzmem. W tym artykule zajmuje się jednak muzyka klasyczną rozumianą na pierwszy z przedstawionych sposobów.

Jak zacząć słuchać muzyki klasycznej?

Rozpoczynając przygodę z muzyką klasyczną warto jest określić muzyka jakiej epoki będzie najbliższa naszemu sercu. Można też się bardziej skupić na kompozytorach niż na epokach. Będzie to naszym punktem zaczepienia. Z czasem z pewnością nasze horyzonty będą coraz bardziej się poszerzać i będziemy sięgać po kompozytorów i utwory z różnych epok. Polecamy też sprawdzić jak wygląda repertuar koncertowych w najbliższej filharmonii. NIe ulega wątpliwości, że najszybciej można zauroczyć się muzyką klasyczną słuchając jej na żywo. Kupując płyty z muzyką klasyczną istotne jest, aby zwracać uwagę na wykonania. Lepiej jest unikać płyt typu “best of” w tym wypadku, które można często znaleźć w popularnych dyskontach czy marketach leżące gdzieś pomiędzy koncernowym piwem, a pasztetem z kurczaka. Lepiej jest sięgnąć po uznane na całym świecie grupy oraz orkiestry. Dlatego zalecamy dobre sklepy muzyczne, w których znajdziemy szeroki wybór płyt z muzyką klasyczną.