Prywatne przedszkole integracyjne – jakie ma zalety i co warto o nim wiedzieć?

Prywatne przedszkole integracyjne – jakie ma zalety i co warto o nim wiedzieć?

czerwiec 2, 2021 Wyłączono przez admin

Wybór właściwego przedszkola dla naszego dziecka jest zadaniem bardzo ważnym, ale może też sprawiać rodzicom pewne trudności. W przedszkolu dzieci nawiązują pierwsze przyjaźnie, wkraczają w świat nauki i przyszłych obowiązków szkolnych. Spędzony w przedszkolu czas może mieć wpływ na to, jak nasza pociecha będzie sobie radzić na kolejnych etapach kształcenia. Obecnie coraz popularniejsze stają się prywatne przedszkola integracyjne. Dlaczego są dobrym rozwiązaniem? Jakie mają zalety i co warto o nich wiedzieć?

Czym jest przedszkole integracyjne?

Przedszkole integracyjne to przedszkole, do którego uczęszczają zarówno dzieci zdrowe, jak i niepełnosprawne. O potrzebie takiej integracji pedagodzy pisali już w latach 70. XX wieku, a mimo to o przedszkolach integracyjnych wciąż krąży wiele krzywdzących mitów. Wynikają one głównie z niewiedzy i niepotrzebnych uprzedzeń.

Wielu rodzicom wydaje się, że poziom w przedszkolu integracyjnym jest niższy, odbywa się tam mniej zajęć, a uwaga skupia się wyłącznie na dzieciach z niepełnosprawnością, przez co dzieciom zdrowym nie poświęca się dostatecznie dużo uwagi.

Nie jest to oczywiście prawdą. W przedszkolu integracyjnym dzieci niepełnosprawne stanowią mniejszość, a poziom takiego przedszkola w niczym nie odbiega od tzw. „normalnych” przedszkoli. Warto podkreślić, że przedszkole integracyjne posiada szereg zalet, dlatego warto wybrać je dla swojego dziecka.

Jakie zalety posiadają przedszkola integracyjne?

Na początku warto podkreślić jedną rzecz. Dzieci w wieku przedszkolnym nie są negatywnie nastawione do „inności”. Takie uprzedzenia najczęściej pojawiają się dopiero w szkole. Integracja dzieci zdrowych i niepełnosprawnych sprzyja rozwojowi obu grup na różnych poziomach.

W tradycyjnych przedszkolach dzieci, które przebywają wyłącznie ze zdrowymi rówieśnikami, mogą mieć nieprawidłowy obraz tego, jak naprawdę wygląda świat. Z drugiej strony – dzieci niepełnosprawne odcięte od zdrowych kolegów mogą zacząć się wstydzić swojej „inności” i mieć problem w kontaktach z innymi dziećmi.

Integracja dzieci sprawia, że stają się one bardziej empatyczne, pomocne i otwarte na problemy innych. Trzeba też pamiętać o innych zaletach przedszkoli integracyjnych. Przede wszystkim mniejsza liczba dzieci w grupie sprawia, że atmosfera jest bardziej domowa, co pozytywnie wpływa na dziecko i jego komfort przebywania w przedszkolu. W przedszkolu integracyjnym pracuje też zespół specjalistów, na których pomoc może liczyć nasze dziecko. Warto tu wspomnieć chociażby o surdopedagogu lub psychologu.

W przedszkolu integracyjnym podstawa programowa nie różni się od tej w innych przedszkolach, dlatego nie należy martwić się o niższy poziom nauki. Dzieci niepełnosprawne mają jedynie dodatkowe wsparcie, dzięki czemu mogą przyswajać wiedzę w sposób dostosowany do ich możliwości.

Na koniec warto podkreślić, że dzieci w wieku przedszkolnym są otwarte na innych i chętne do pomocy oraz wspólnych działań. Warto zatem wybrać dla swojego dziecka prywatne przedszkole integracyjne, w którym będzie czuło się bezpiecznie i komfortowo. Taką właśnie placówką jest przedszkole Otwarte Okno w Tychach: http://www.otwarteokno.edu.pl/strony/2/przedszkole/