Maszyny rolnicze a zbiory ryżu. Ciekawostki

Maszyny rolnicze a zbiory ryżu. Ciekawostki

czerwiec 6, 2019 Wyłączono przez admin

Ryż zbierany jest dopiero po osiągnięciu dojrzałości nasion i po dwóch lub trzech tygodniach po osuszeniu pola ryżowego.
Ponadto ważne jest, aby przeprowadzać zbiory gdy wilgotność ziarna jest optymalna. Nadmiar wilgoci w ziarnie może powodować duże problemy podczas następnych zabiegów, Z drugiej strony zbyt niska zawartość wilgoci może spowodować, że wiechy będą pękać w czasie cięcia, co prowadzi do poważnych strat produktu.


Ręczne zbieranie

Ręczne zbieranie odbywa się za pomocą sierpa lub kosy; pędy ryżu są cięte na około 2030 cm nad ziemią. Po cięciu pozostawia się je do wyschnięcia na ściernisku przez dwa lub trzy dni.
W niektórych regionach tropikalnych nadal jest zwyczajem zbierać tylko wiechy, używając noża; w tym przypadku pędy ryżu są cięte 30-50 cm poniżej wiechy.Zmechanizowane zbiory. Kombajny ryżoweRęczny zbiór ryżu, który nadal jest stosunkowo powszechny, zwłaszcza na obszarach tropikalnych, jest coraz częściej zastępowany przez mechaniczne zbiory kombajnami. Kombajny zbożowe to maszyny, które wykonują cięcie, omłot i wstępne czyszczenie ryżu w jednej operacji.
Ogólnie rzecz biorąc, samobieżne kombajny zbożowe mają urządzenie tnące, komorę omłotu składającą się z obrotowego bębna młócącego (z zębami) i stacjonarną przeciwmłotną oraz urządzenia do czyszczenia ryżu.

Konstrukcja tych maszyn opiera się głównie na dwóch wzorach: japońskim i zachodnim. W zależności od cech konstrukcyjnych (szerokość frezu) wydajność pracy tych maszyn może wahać się od 2 do 15 godzin na hektar (h / ha).

Niektóre szacunki wskazują na plony z tych maszyn od 350 do 800 kg ryżu na godzinę (kg / h), przy stratach ziarna mniejszych niż 3 procent. Natomiast zachodnie kombajny to duże maszyny, których pręty tnące mogą mieć cztery lub pięć metrów długości.

W zależności od cech konstrukcyjnych i warunków zbiorów (dobrze osuszone pola ryżowe, wystarczająco długie działki itp.) Wydajność tych maszyn może wynosić nawet od 1 do 1,5 h / ha, co pozwala na ogólne zatrudnienie około 2,7-4,5 godziny na hektar (h / ha).

Wykorzystanie kombajnów zbożowych zapewnia korzyść ekonomiczną dla zbiorów od minimum 70 hektarów rocznie w górę.  Wart zwrócić uwagę na fakt, iż kombajny ryżowe muszą pracować na błotnistym podłożu, oferującym słabą przyczepność. Z tego powodu kombajny są zazwyczaj wyposażone w gąsienice, a nie w koła, dzięki czemu zbiory można wykonywać nawet na bardzo mokrym podłożu. Co ciekawe, łuski ryżu zawierają krzemionkę, która nadaje im wysoką ścieralność, co powoduje szybkie zużycie ruchomych części maszyn.

A jeżeli chcecie uzyskać informacje na temat kombajnów do zbiorów naszych polskich plonów, zajrzycie na stronę sklep-rolnicze.eu