Jaki powinien być dobry nauczyciel w przedszkolu?

wrzesień 13, 2021 Wyłączono przez admin

Zawód nauczyciela to bardzo ważna i odpowiedzialna funkcja. Dobry nauczyciel powinien wyróżniać się nie tylko wiedzą merytoryczną związaną z nauczanym przedmiotem, ale także wieloma innymi kompetencjami, które są pomocne w kontaktach z uczniami oraz innymi pracownikami szkoły. Szczególnie ważna rola przypada nauczycielowi w przedszkolu. Jaki powinien być dobry nauczyciel w przedszkolu? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Cechy dobrego nauczyciela w przedszkolu

Od każdego zawodu wymaga się posiadania odpowiednich kompetencji, które powodują, że praca wykonywana jest na odpowiednim poziomie. Nie inaczej jest w przypadku nauczyciela. Trudno jednak stworzyć kompletny katalog cech, którymi powinien się wyróżniać dobry nauczyciel w przedszkolu. Można jednak zebrać kilka najważniejszych, które są niezbędne w przypadku pracy z dziećmi.

Dobry nauczyciel w przedszkolu powinien być przede wszystkim empatyczny. Musi dobrze rozumieć potrzeby dzieci oraz umieć je odpowiednio interpretować. Tutaj niezbędna jest szeroka wiedza dotycząca rozwoju dziecka i tego, co wyróżnia dziecko w wieku trzech, czterech czy pięciu lat. Bez wiedzy z zakresu psychologii trudno wyobrazić sobie skuteczne odczytywanie potrzeb dziecka, a co za tym idzie, ich zaspokajanie. Bardzo ważna będzie również cierpliwość. Nauczyciel w przedszkolu powinien zdawać sobie sprawę z tego, że dzieci są różne. Nie zawsze chętnie reagują na polecenia dorosłych, mogą mieć problemy z pracą w grupie lub zabawą z rówieśnikami. Dla niektórych dzieci pójście do przedszkola może być pierwszym kontaktem z innymi dziećmi w tym samym wieku.

Nauczyciel w przedszkolu powinien być także chętny do ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji, zdobywania wiedzy. Od nauczyciela oczekuje się, że będzie umiał dostosować się do zmieniającego się świata i potrzeb swoich podopiecznych. Warto zatem postawić na wykwalifikowaną kadrę w przedszkolu, z tego też powodu polecamy prywatne przedszkole z oddziałami specjalnymi i integracyjnymi Otwarte Okno w Tychach: http://www.otwarteokno.edu.pl/strony/2/przedszkole/

Kreatywność i zaangażowanie nauczyciela

W pracy nauczyciela w przedszkolu bardzo ważne są także kreatywność i zaangażowanie w obowiązki zawodowe. W przedszkolu nauka odbywa się poprzez zabawę, dlatego też zdolności plastyczne czy muzyczne są bardzo ważne. Warto o tym pamiętać, kiedy decydujemy się na wykonywanie zawodu nauczyciela edukacji przedszkolnej bądź też wczesnoszkolnej.